Στηρίζουμε την Κοινωνική Υπηρεσία του Δήμου μας.

2 Φεβρουαρίου, 2022 12:57

ΑΥΤΟΤΕΛΕΣ ΤΜΗΜΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΔΗΜΟΥ ΤΡΙΦΥΛΙΑΣ

ΤΜΗΜΑ ΑΛΛΗΛΛΕΓΥΗΣ της Κ.Ε.Π.Π.Α.ΠΕ.ΔΗ.Τ.

Κυπαρισσία,31.01.2022

Θέμα : Στηρίζουμε την Κοινωνική Υπηρεσία του Δήμου μας

Το Τμήμα Αλληλεγγύης της Κοινωφελούς Επιχείρησης και το Αυτ. Τμήμα Κοινωνικής  Προστασίας λειτουργεί ως κόμβος επικοινωνίας των δωρητών τροφίμων και των  οικονομικά αδυνάμων συμπολιτών μας – αποδεκτών, δημιουργώντας «γέφυρες»  αλληλεγγύης.

Για να  ανταποκριθούμε στη στήριξη  αδύναμων οικονομικά συμπολιτών μας, έχουμε την ανάγκη της δικής σας προσφοράς.Στηρίζουμε οικογένειες και μοναχικά άτομα του Δήμου μας.

Έχουμε ανάγκη από :

• Γάλα μακράς διάρκειας
  • Δημητριακά
  • Κονσέρβες
  • Όσπρια
  • Τοματοχυμό
  • Καφέ
  • Μέλι , μαρμελάδες
  • Χυμούς
  • Φρυγανιές/μπισκότα/γλυκίσματα
  • Φέτα σε συσκευασία 500 gr
  • Κατεψυγμένα λαχανικά (αρακάς, μπάμπιες, αγκινάρες κλπ)

Ο τόπος μας είναι ευλογημένος. Καλούμε και τους παραγωγούς κηπευτικών του Δήμου μας να μας προσφέρουν μη εμπορεύσιμα προϊόντα τους.

Ευχαριστούμε θερμά

• το κρεοπωλείο του κ. Κων/νου Παντελή στη Μαραθόπολη, για την εβδομαδιαία γενναιόδωρη προσφορά του,
  • τον κ. Δημήτριο Χρονόπουλο από την Κοιν. Φλόκα, που κάθε χρόνο την ελαιοκομική περίοδο, αλλά και  το καλοκαίρι όταν μαζεύει τα σταφύλια του μας χαρίζει μέρος της σοδειάς του, με  συγκινητικά αισθήματα αλληλεγγύης και κοινωνικής προσφοράς,
  • το ελαιοτριβείο Χαλιακόπουλου στα Φιλιατρά, για  την ευγενική προσφορά ελαιολάδου,
  • το Μορφωτικό Σύλλογο Γαργαλιάνωνγια την έμπρακτη και ευγενική στήριξη του με προσφορά τροφίμων μακράς διάρκειας,

καθώς και τιςεθελόντριες κυρίες από τους Γαργαλιάνους και τα Φιλιατρά, οι οποίες επιθυμούν να διατηρήσουν την ανωνυμία τους, που μας στηρίζουν με τακτικές δωρεές.

Οι ανάγκες είναι πολλές για τις οικογένειες και τα άτομα  με χαμηλό έως μηδενικό εισόδημα. Η τροφή όμως ως θεμελιώδης ανάγκη θα πρέπει να ικανοποιηθεί με προτεραιότητα, προστατεύοντας έτσι και την κοινωνική συνοχή.

Το εργαζόμενο προσωπικό του Προγράμματος ΒσΣ επισκέπτεται καθημερινά ηλικιωμένους στα ορεινά χωριά της Τριφυλίας, που η προσφορά ενός χυμού ή ενός γλυκίσματος  φαντάζει σημαντικό δώρο, χειρονομία αγάπης.

Παρακαλούμε τις επιχειρήσεις τροφίμωνστο πλαίσιο της εταιρικής κοινωνικής τους ευθύνηςκαι τους ευαισθητοποιημένους  συμπολίτες μας να στηρίξουν το έργο μας, να γίνουν η δύναμη μας. Και η πιο μικρή προσφορά  έχει ανεκτίμητη αξία. Οι δωρεές και η διανομή  τους καταγράφονται λεπτομερώς.Μπορούμε όλοι να συμβάλουμε, ώστε κανένας  άνθρωπος να μην  νιώθει κοινωνικά και οικονομικά αποκλεισμένος, γιατί  όλοι αξίζουμε μια αξιοπρεπή ζωή.

Πληροφορίες – παράδοση στο τηλ. επικοινωνίας 2761360025

Ο Αντιδήμαρχος Κοιν. Προστασίας