Μαθαίνοντας για την Eπανάσταση του 1821 λύνοντας …γρίφους με το Γριφομπότ

22 Μαρτίου, 2023 9:48

Ας ξεκινήσουμε το παιχνίδι!!!

Η ηλεκτρονική διεύθυνση του παιχνιδιού είναι: http://1821.grifobot.gr/t/trifylia Λύνοντας …γρίφους αποκτάμε γνώσεις για το 1821.

Ακολουθώντας τις τεχνολογικές εξελίξεις, σε λειτουργία το διαδικτυακό εκπαιδευτικό παιχνίδι Γριφομπότ της Επανάστασης για το Δήμο Τριφυλίας.

Απευθύνεται σε παιδιά, αλλά και σε μεγάλους, μέσα από το οποίο μπορεί κανείς να γνωρίσει τη συμβολή της Τριφυλίας στην επανάσταση του 1821 και να μάθει την ιστορία του τόπου μας.

Αναπτύχθηκε από το Ερευνητικό Εργαστήριο ΓΑΒ LAB του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου και έχει πιστοποιηθεί από το Υπουργείο Παιδείας, ενώ ο Δήμος Τριφυλίας είναι από τους πρώτους Δήμους στην Ελλάδα που υλοποίησε το «Γριφομπότ Επανάσταση» στο πλαίσιο των εκδηλώσεων εορτασμού των 200 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση.

Η συγκεκριμένη έκδοση του παιχνιδιού είναι πρωτοποριακή καθώς επενδύεται με φωτογραφικό υλικό από το μουσείο Πάνου και Ηλία Ηλιόπουλου, που κοσμεί την περιοχή μας.

Κάνουμε κάλεσμα σε εκπαιδευτικούς και σε παιδιά σε όλη την Ελλάδα, να μπουν και να παίξουν το παιχνίδι, ώστε μέσα από την ευχάριστη εκπαιδευτική διαδικασία του παιχνιδιού, όλοι οι μαθητές στην Ελλάδα να μπορέσουν να μάθουν τα γεγονότα στην περιοχή της Τριφυλίας