Τέσσερις παραλίες του Δήμου Τριφυλίας προσβάσιμες σε ΑμεΑ – Τοποθετήθηκαν SEATRAC

31 Ιουλίου, 2023 14:57

O Δήμος Τριφυλίας έκανε πράξη το δικαίωμα όλων στην ελεύθερη πρόσβαση στη θάλασσα, καθώς υλοποίησε ένα μεγάλο έργο προσβασιμότητας στο δήμο μας, τοποθετώντας μηχανήματα SEATRAC στις παραλίες

Καλό Νερό,

Άη Λαγούδη Κυπαρισσίας,

Λαγκούβαρδο και

παραλία Μάτι (Χρυσή Ακτή)  (μόνο ράμπα)

όπου μπορούν να εξυπηρετηθούν συμπολίτες μας ΑμεΑ, άτομα με κινητικά προβλήματα και ηλικιωμένοι. Το έργο χρηματοδοτήθηκε από το Ε.Π.Αν.Ε.Κ. με το ποσό των 190.424 ευρώ.

Οι υποδομές περιλαμβάνουν για την αυτόνομη πρόσβαση στη θάλασσα, εκτός από το μηχάνημα SEATRAC, στάθμευση, σκίαση, τουαλέτα, αποδυτήρια και ντουζιέρα.

Το SEATRAC είναι μία μη μόνιμη εγκατάσταση που εξυπηρετεί εκατοντάδες λουόμενους κάθε χρόνο. Ο Δήμος μας έχει μπει δυναμικά στον χάρτη του προσβάσιμου τουρισμού διαθέτοντας υποδομές για όλους.