Αγαπήνεια 2022 την Κυριακή 3 Ιουλιου

Κ.Ε.Π.Π.Α.ΠΕ.ΔΗ.Τ.

Την  Κυριακή, 3  Ιουλίου 2022  διοργανώνεται  επετειακή εκδήλωση

προς τιμήν του γόνου των Γαργαλιάνων Ήρωα του Μακεδονικού Αγώνα

ΣΑΡΑΝΤΟΥ ΑΓΑΠΗΝΟΥ- ΚΑΠΕΤΑΝ ΤΕΛΛΟΥ ΑΓΡΑ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Ώρα  8:15 μ.μ.  Παράταξη των σημαιών των σχολείων της πόλης, της Φιλαρμονικής και των Χορευτικών Τμημάτων  του Πολιτιστικού & Χορευτικού Ομίλου Καρυδιάς «Άγρας-Μίγγας», του Μορφωτικού Συλλόγου Γυναικών Γαργαλιάνων και του Πολιτιστικού Συλλόγου Γαργαλιάνων  στο χώρο του Ανδριάντα του Ήρωα.

Ώρα  8:25 μ.μ. Πέρας της προσέλευσης των προσκεκλημένων στο Δημαρχείο.

Ώρα  8:30 μ.μ. Αναχώρηση προσκεκλημένων προς το χώρο της τελετής.

Ώρα  8:35 μ.μ. Επιμνημόσυνη δέηση – Κατάθεση στεφάνων

Τήρηση ενός λεπτού σιγής – Εθνικός Ύμνος.

Ώρα  9:00 μ.μ. Παρέλαση των σημαιών των σχολείων, της Φιλαρμονικής και των Χορευτικών Τμημάτων των Συλλόγων.

Μετάβαση των προσκεκλημένων στο χώρο της Κεντρικής Πλατείας.

Ώρα  9:15 μ.μ. Χαιρετισμοί από το Δήμαρχο Τριφυλίας  κ. Γεώργιο Λεβεντάκη και το Δήμαρχο Έδεσσας κ. Δημήτριο Γιάννου.

Ώρα 9:30 μ.μ. Ομιλία  με θέμα «Οδέν ρ νφίλτερον λλο πατρίς. Το παράδειγμα των δύο Ηρώων του Μακεδονικού Αγώνα Σαράντου Αγαπηνού (Καπετάν Τέλλου Άγρα) και Αντωνίου (Τώνη) Μίγγα».

Ομιλήτρια : Μαρία Κ. Λιακάκη, Διδάκτωρ Βυζαντινής Ιστορίας ΕΚΠΑ, Πρόεδρος Συνδέσµου Σιδηροκαστριτών Τριφυλίας

Θα ακολουθήσει παράσταση παραδοσιακών χορών από τα Χορευτικά Τμήματα των Συλλόγων.

Κυπαρισσία,24.06.2022

Ο Δήμαρχος Τριφυλίας & Πρόεδρος της Κ.Ε.Π.Π.Α.ΠΕ.ΔΗ.Τ.

Γεώργιος Λεβεντάκης